Przygotowania, które poprzedziły niedzielny koncert z udziałem światowej sławy śpiewaka operowego Marka Torzewskiego, a także zespołu „Tacy nie inni” i chóru „Akord” ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Krotoszynie , napawały optymizmem. I tak też było, mieszkańcy Krotoszyna, ale nie tylko, nie zawiedli i bardzo licznie wypełnili krotoszyńską farę.

 

Już od początku dało się wyczuć niesamowitą atmosferę i oczekiwanie na pierwsze występy. Koncert był podzielony na trzy części, które miały różny wymiar. Perły muzyki sakralnej na początek wprowadziły wszystkich w duchowe doświadczenie. Przepiękny tenor pana Marka Torzewskiego, który zaśpiewał „Ave Maria”, „Panis Angelicus” i „Gdy Śliczna Panna” przy akompaniamencie organisty pana Krzysztofa Domerackiego przerywane były długimi brawami.

Druga część koncertu była inna, gdyż zostaliśmy przeniesieni za sprawą młodych adeptów muzyki zespołu „Tacy nie inni” i chóru „Akord” w nowe, żywiołowe wykonanie kolęd i utworów nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia. Były to „A wczora z wieczora”, „Krotoszyńska kolęda”, „Skrzypi wóz” i „Jest taki dzień”. Publiczność wręcz została porwana przez wykonawców, którzy włączali się w śpiew i wspierali wykonawców oklaskami.

Ostania część zapraszała wszystkich do włączenia się we wspólny śpiew kolęd. Wszyscy wykonawcy razem przewodzili kolędowaniu. Nie było to zadanie takie proste, jak powiedział pan Marek Torzewski, ponieważ nie było długiej wspólnej próby, a wykonywane kolędy były w innych aranżacjach. To jednak, jak okazało się później, nie było czymś co przeszkodziło, a wręcz przeciwnie wprowadziło bardzo radosną atmosferę, która udzieliła się wszystkim. Kiedy nadeszła już pora podziękowań, każdy był zaskoczony, że to już jest koniec. Dzięki długim owacjom mogliśmy jeszcze usłyszeć aż trzy bisy, dwa w wykonaniu pana Marka i jeden wspólny. Po koncercie, który trwał około półtorej godziny, wszyscy wychodzili zadowoleni. Wiele osób fotografowało się z panem Markiem Torzewskim, który również rozdawał autografy na swoich płytach.

To popołudnie w krotoszyńskiej farze było pięknym wspólnym przebywaniem z muzyką i pewnie wielu z nas zapomniało o codziennych zmartwieniach. Wiele osób mówiło po koncercie, że takich wydarzeń mogłoby być więcej.

To wszystko mogło się odbyć dzięki wykonawcom panu Markowi Torzewskiemu, zespołowi „Tacy nie inni” i chórowi „Akord” pod kierunkiem pana Mariusza Kaźmierczaka, organiście panu Krzysztofowi Domerackiemu. Ważna w tym względzie była współpraca i wsparcie proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela ks. prałata Aleksandry Gendery, pani dyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II pani Marioli Kaźmierczak, burmistrza miasta Krotoszyna pana Franciszka Marszałka, starosty powiatu krotoszyńskiego pana Stanisława Szczotki. Wielka wdzięczność należy się także wszystkim sponsorom Restauracji i Hotelowi Wawrzyniak, kwiaciarni Justyna i cukierni Łyskawa oraz prowadzącym  koncert pani Marice Namyślak i ks Danielowi Zarębskiemu.

W rozmowie po koncercie pan Marek Torzewski powiedział „to muzyka mnie odkryła”. Muzyka w krotoszyńskiej farze zachwyciła wszystkich i niektórzy z pewnością zobaczyli jak bardzo ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu. Muzyka wyzwala w nas dobro i przypomina nam, że oprócz naszego ciała mamy także i duszę.

ks Daniel Zarębski

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO